Matbaa Nedir?

Matbaa, yazı veya görselin kağıt, kumaş, deri, plastik gibi pek çok malzeme üzerine basılmasını veya basılı materyallerin çoğaltılmasını sağlayan sisteme verilen isimdir. Matbaacılığın tarihteki ilk örnekleri Uzak Doğu’da görülmeye başlanmıştır. Ardından 1450 yılında Johannes Gutenberg tarafından başlatılan matbaa devrimi ile önemli bir ilerleme yaşanmış ve çeşitli geliştirmelerle matbaa günümüzdeki halini almıştır.

Matbaacılık sektörü tarih boyunca bilginin nesiller boyu aktarılmasını ve bilginin kalıcılığını sağlayarak insanoğlunun gelişimine önemli derecede katkı sağlamıştır. Böylesine önemli bir sistemim günümüzde de hayatın her alanında bu derece fazla kullanılıyor olmasına da bu nedenle şaşırmamak gerekir. Günümüzde matbaa; kartvizit, afiş, billboard, el ilanı, katalog, gazete, dergi, kitap ve daha nice alanda hayatımıza dokunmaya devam ediyor.

Matbaa Sektöründe Değişim ve Dönüşüm Devam Ediyor

Tarih boyunca gelişen teknoloji etkisini her daim matbaa üzerinde de hızla göstermiştir. Son yüz yılda matbaacılık sektöründeki en önemli gelişmelerden birisi de organize matbaa devrimidir. Organize matbaa sayesinde artık farklı siparişlere ait baskı ürünleri tek bir tabaka içerisinde basılmaya başlanmış, bu da maliyetleri düşürmüştür.