Domain nedir?

Domain' in türkçe karşılığı alan adı demektir. Domain, İnternet' e bilgi sunan bir websitenin veya hizmetin adıdır.

www.olaganajans.com bir alan adı yani domain'dir. Domainler kayıtlı isimlerdir ve şirketler genelde kendi şirketlerinin isminde domain alırlar. Bir domainin sonunda tr, es, au gibi ülke kodları ya da domain türüne bağlı olarak com, net, org, gov, edu gibi uzantılar yer alabilir.

Alan adları ip adresi denilen, bilgisayarların birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir. 

Dolayısıyla web sitenizi ziyaret etmek isteyecek kişiler ip adresinizi bilemeyecekleri için bir alan adı alarak sitenize daha kolay ve akılda kalıcı bir adres belirlemelisiniz. Alan adı almak için bir domain register'a gidebilir (örnek: google.com, yandex.com, yahoo.com, bing.com).

Ziyaretçiler genelde ziyaret etmek istedikleri siteleri arama motorlarında siteyapmak.com domainalma.com veya ucuz site ucuz hosting gibi kelimelerle aramaya başlar genelde kelimeler ve site ismi birbiriyle bağlantılı olduğu için çabucak ilgili siteye ziyeret edilir.

Alan adları site isminiz kurumsal kimliğinizi ortaya çıkarttığı için bu nedenle alan adı seçiminde dikkatli olmalı ve yazımına dikkat etmelisiniz.

 

Örnek Alan adı uzantılarını görselde görebilirsiniz.

Uzantıların Bir Önemi Var Mıdır?

İnternette uzantıların muhakkak ki önemi vardır. Örnek vermek gerekirse internet kullanıcısının en aşina olduğu ve daha fazla sitenin kullandığı “.com” uzantısı piyasada en önemli ve geçerli uzantıdır. Com uzantısını, .Net ve .Org takip eder. Eğer projeniz Türkiye’ye yönelikse .TR uzantılı( com.tr, gen.tr, net.tr, web.tr vb…) domainler kullanabilirsiniz. TR uzantılı domainler, Google Türkiye arama  motorunda rakiplerinizden daha üst sıralarda çıkmanıza yardımcı olur.

Domain Uzunluğu Önemli midir?

Domain uzunluğu tabii ki önemlidir. Google, diğer arama motorları ve internet kullanıcıları, akılda kalıcı ve kısa domainleri daha çok severler.

Örnek:

Kurum Adı: Şanlıurfa Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi

Alınmaması gereken domain

sanliurfatarimadayaliihtisasorganizesanayibölgesi.org

Tercih edilmesi gereken:

sanliurfatdiosb.org / urfatdiosb.org gibi kısa isimler tercih edilmelidir.

 

 

 

Com.tr için gerekli evraklar:

Ticari amaçlı tüzel kişilikler ve kuruluşlar için, aşağıdaki üç maddede sözü geçen belgelerden herhangi bir tanesi,

  • Ticaret odasından alınmış olan "Faaliyet Belgesi", "Ticari Sicil Belgesi", "Oda Sicil Kayıt Sureti" ya da Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayınlanmış olan ticaret ünvanı ilanı,
  • Türk Patent ve Marka Kurumu'ndan alınmış "Marka Tescil Belgesi" ya da "Marka Başvuru Belgesi",
  • Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası'ndan alınmış olan "Sicil Tasdiknamesi" ya da "Ticari Sicil Gazetesi",

 

 

 

DOMAİN SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

// Hosting

 

Web hosting nedir?

Bir web sitesi kurmak istiyorsanız, yayınlamak istediğiniz sayfaların, resimlerin veya dökümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda durması gerekir. 
O sebeple internette site yayınlamak için özel olarak üretilmiş, internet omurgasına çok hızlı bağlantısı olan, yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayarda (sunucuda) yayınlamak istediğiniz dosyaların saklanması gerekir. 

Kısaca web sitenize ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir. 

Web hosting işini yapan yüzlerce firma ve her firmanın size uygun olabilecek farklı boyutlardaki hosting paketleri vardır.
Unix mi Windows mu?

Bu sorunun cevabı sitenizde ihtiyacınız olan yazılımlara göre değişecektir. 

Eğer sitenizde ASP ile birlikte Acess veya SQL veritabanı kullanmak istiyorsanız Windows hostingi tercih etmelisiniz. 

Eğer sitenizde Php, Mysql, Cgi ve Perl kullanmak istiyorsanız Unix hostlar sizin için uygun olacaktır. 

Unix hosting Windows hostinge göre genellikle daha ucuz ve stabledir. Güvenlik açısından Unix, kullanım ve kurulum kolaylığı açısından ise Windows tercih edilir. 

Eğer sitenizde sadece HTML dosyaları kullanacaksanız, Windows veya Unix sizin için fark etmeyecektir.

Sitem için ne kadar web alanı ve veri transferi limiti gerekir?

Web alanı:

Eğer sitenizde büyük resim dosyaları, film dosyaları veya MP3 barındırmayı düşünmüyorsanız hosting firmalarının sundukları web alanları size fazlasıyla yetecektir. Ortalama bir html dökümanı 20kb boyundadır. 10mb'lık bir web alanına yaklaşık 500 html sayfası barındırabilirsiniz. 

Eğer verilerinizi html sayfalarında değil, veritabanınızda tutacak, ve sitenizi PHP, ASP gibi sunucu tabanlı bir programlama diliyle oluşturacaksanız, web alanınızın boyutunu veritabanınıza göre hesaplamalısınız. 100.000 kayıttan oluşan bir Access veritabanı ortalama olarak 10mb yer kaplayacaktır.

Veri transferi:

1 GB'lık veri transferi limiti (bandwidth) 50kb'lık bir sayfanın bir ayda 20.000 kere gösterilmesi için yeterli olacaktır. Eğer yüksek ziyaretçi potansiyeli olan bir siteniz varsa, ve ziyaretçilerinize sunduğunuz dosyalar (html, gif, jpg, swf vs..) büyük boyutlardaysa veri transferi ihtiyacınız da buna paralel olarak yükselecektir.

Çoğu site için 3 - 5 GB arası veri transferi limiti yeterli olacaktır.

Web hostumu seçerken neye dikkat etmeliyim?

Kuracağınız web sitesinin gereksinimlerini belirleyip, bu iş için ayırmayı düşündüğünüz bütçeye karar verdikten sonra sıra web hosting firmaları arasında tercih yapmaya gelir. 

Firma seçimi aşamasında yanlış yapmamanız için size bir kaç tavsiyemiz var:

1) Seçtiğiniz firmalar hakkında araştırma yapın

Size uygun hosting paketi sunan firmaları belirledikten sonra, o firmalar hakkında yazılmış yorumları, yapılmış değerlendirmeleri okuyun. Örneğin hostbul.net/firmalistesi.asp adresinden yüzlerce firma hakkında binlerce yoruma ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde hostbulforumlari.net'e giderek firma hakkında yapılmış yorumları aratabilirsiniz. 

Google'da ve webmasterların yoğun olarak ziyaret ettiği forumlarda arama yaparak çeşitli yorumlara ulaşabilirsiniz. 

Her okuduğunuza inanmayın! Bazı yorumlar firma tarafından veya rakipleri tarafından yazılmış olabilir.

2) Firmanın referanslarına bakın 

Firmanın web sitesindeki referanslara göz atın. Yeterli sayıdalar mı? Önemli referansları var mı? Firma hakkında geniş yorum almak için referanslarda bulunan bir kaç sitenin webmasterına mail atarak hosting firmalarından memnun olup olmadıklarını, teknik desteğin yeterli ve hızlı olup olmadığını sorun.

3) Firmaya e-posta atarak cevap süresine ve kalitesine bakın 

Bir firmanın teknik desteğini ölçmenin en kolay yolu e-posta atarak onları test etmektir. E-postanızda cevabı sitede yazıyor olsa bile teknik konularda sorular sorun. E-postanızı uzun tutmaya özen gösterin ve bolca soru sorun. Cevapta her sorunuza itinayla cevap verilmiş mi yoksa baştan savma bir cevap mı gönderilimiş inceleyin. 

Eğer telefon veya msn desteği veriyorlarsa o yolları da kullanarak teknik desteklerini her yoldan test edin.

4) Firmanın sipariş sırasında size onaylattığı hizmet sözleşmesini okuyun. 

Hizmet sözleşmelerindeki küçük maddelerde ilk başta görünmeyen maddeler olabilir. Dikkatle okuyarak size vaad edilen özelliklerin hizmet sözleşmesine nasıl yansıtıldığını inceleyin. Genellikle sınırsız olarak belirtilen özelliklerin okuduğunuz sözleşmede sınırlandırıldığını görebilirsiniz. 

Eğer hizmet sözleşmesi yoksa, o firmadan hizmet almayın.

5) Firma gerçekten şirket mi kontrol edin 

Firmaya mail atarak ticaret odasına kayıtlı olup olmadıklarını sorun ve bu bilgileri talep edin. Bir çok amatör firma web hosting işini şirketleşmeden yapmaktadır. Bu tip firmalar ortadan yok olurlarsa izlerini bulmanız oldukça zor olacaktır. Şirketleşmiş firmalarda ise böyle bir sorunla karşılaşmazsınız.

6) Firmanın ofis adresini ve telefon numarasını isteyin 

Her ihtimale karşı firmadan adres ve telefon bilgilerini alın. Eğer şüpheniz ve imkanınız varsa verdikleri adrese giderek veya telefonla onlara ulaşarak doğruluğunu kontrol edin.

7) Para iade garantisi olan firmaları tercih edin 

Çoğu firma memnun kalmayan müşterileri için 15 gün veya 30 gün süreli para iade garantisi sunar. Bu garantiyi sunan firmalardan hizmet almanız daha sonra size fikrinizi değiştirebilme olanağı sağlayacağı için yararlı olacaktır. Firma para iade garantisi yerine ücretsiz deneme hesabı sunuyorsa, bu fırsatı da değerlendirmenizi öneririz.

Alan adı (domain name) nedir? Neden alan adına ihtiyacım var?

Alan adı (domain name) web sitenizin internetteki adı ve adresidir. Bu adres olmadan internet kullanıcıları web sitenize ulaşamazlar. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı cennetforum.com\'dur. 

Alan adları ip adresi denilen, bilgisayarların birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir. Örneğin cennetforum.com alan adını adres barına yazdığınızda Internet bu alan adını önce ip adresine çevirir, daha sonra sizi bu ip adresine sahip bilgisayara yönlendirir. 

Dolayısıyla web sitenizi ziyaret etmek isteyecek kişiler ip adresinizi bilemeyecekleri için bir alan adı alarak sitenize daha kolay ve akılda kalıcı bir adres belirlemelisiniz. 

Alan adı almak için bir domain register\'a gidebilir (örnek: internic.com, directnic.com, godaddy.com vs..) veya web hosting firmanızdan sizin için bir alan adı kaydetmesini isteyebilirsiniz.


Web Hosting Terimleri

ASP

ASP (Active server page) Microsoft'un geliştirdiği sunucu tabanlı bir programlama dilidir. ASP sayesinde ziyaretçiyle etkileşimli ve veritabanıyla işleyen siteler yaratmak mümkündür. Örneğin ASP kullanarak sitenizde ziyaretçi defteri veya anket gibi uygulamalar gerçekleştirebilirsiniz.

ASP, VBScript veya JScript dillerinde yazılır ve HTML ile iç içe kullanılabilir. ASP sayfaları çalışmak için Microsoft'un IIS web sunucuna ihtiyaç duyar.

ASP'ye benzer diğer programlama dilleri PHP, Perl, ColdFusion, TCL ve JSP'dir.

BackUp

Backup'ın Türkçesi "yedeklemek"tir. Bilgisayar veya sunucudaki dosyaların, veritabanlarının, yedeğini alma işlemine BackUp denir. BackUp işlemi sistem sorunlarında veya olası donanım problemlerinde bilgisayardaki verilerin kaybolmaması için yapılır.

Çoğu hosting firması sistem sorunlarında müşterilerinin verilerinin kaybolmaması için düzenli olarak serverlarındaki bilgilerin backuplarını almaktadır.

Bandwidth

Bandwidth, Türkçe'si bant genişliği, kullanılan sistem veya cihazın calıştığı frekans bölgesinin genişligini ifade eden değerdir. Kısaca bandwidth sitenizin anlık veya toplamda harcayabileceği data tranferi limitini gösterir.

CGI

CGI (Common Gateway Interface) bir web sunucusunun aynı makinadaki programlarla ve o programların web sunucusuyla olan iletişimlerini düzenleyen kurallara verilen addır.

CGI programlarları genellikle web sunucusundan aldıkları bir veriyle işlem yapar; veriyi email olarak bir adrese yollamak veya veriyi veritabanına kaydetmek gibi.

CGI scriptleri CGI arayüzünü kullanan küçük progr*****lardır. CGI, Perl vs gibi bir programlama dili değil, bir web sunucunun verilerle işlem yapmasını sağlayan bir arayüzdür.

Co-location

Bir web sunucusunu yüksek hızda internet erişimi, güvenlik, yedekleme ve teknik destek gibi hizmetleri sağlayabilecek bir Network Operasyon Merkezinde barındırmaktır. Kiralık sunucudan farkı, müşterinin hem softwareleri hem de donanımı kontrol etmesidir. Co-location hizmeti alan bir makinaya müşterinin erişimi internet üzerinden bir kontrol paneli sayesinde sağlanır.

ColdFusion

ColdFusion advanced web programcılarının kullandığı bir programlama dilidir. Ms Access, dBASE, FoxPro ve Paradox veritabanlarıyla uyumlu olarak çalışabilir.

Database Server

Database server, Türkçe'si veritabanı sunucusu, spesifik olarak veritabanı işlemleri için konfigure edilmiş web sunucusudur. Genellikle yüksek işlem gücü gerektiren, e-commerce tarzı, sistemler için tercih edilir.

Dedicated Server

Dedicated server (kiralık sunucu) sadece bir müşteri için ayrılmış web sunucusudur. Normal (shared) hostinde yüzlerce site aynı sunucuda barındırılırken dedicated serverlar sadece bir müşteriye hizmet eder. 

Co-location'dan farkı müşteri kendi donanımını sağlamak zorunda değildir. Donanım hosting firması tarafından sağlanır.

Domain Name

Domain name, Türkçe'si alan adı, bir web sitesinin internetteki adıdır. Alan adı noktayla ayrılmış iki bölümden oluştur. Birinci bölüm sitenin adını (örn: cennetforum), noktadan sonraki ikinci bölüm ise (örn: .com) alan adının uzantısını oluşturur. 

.com .net .org .com.tr ve bunun gibi yüzlerce alan adı uzantısı mevcuttur.

E-commerce

Türkçe'si elektornik ticarettir. İnternet üzerinden alım-satım hizmeti veren sitelerin gelen adıdır.

FTP


FTP (File transfer protocol) bir web sunucusuna dosya göndermenin veya sunucuda bulunan dosyaları bilgisayarınıza aktarmanın en kolay yoludur. TCP/IP protokolunu kullanan bir uygulamadır.

FTP yapabilmek için genellikle FTP programları kullanılır. (CuteFTP, LeechFTP vs..)

Frontpage Extension

FrontPage web sayfası yaratma programının sunduğu hazır web-botları olan sayfa içinde arama, sayfa sayacı vs.. özelliklerin websitenize entegre edilebilmesini sağlar.

HTTP

HTTP (HyperText Transport Protocol) hypertext dosyalarının internet üzerinden gönderilmesini / yayınlanmasını düzenleyen protokoldür.

GB (GigaByte)

Gigabyte demektir. Gigabyte = 1024 Megabyte

IIS

IIS (Microsoft Internet Information Server) Windows NT Server 4 ve Windows 2000 Server'la birlikte gelen Microsoft'un web sunucusudur.

JSP

JSP (Java Server Pages), Java Servlet teknolojisinin bir uzantısıdır. HTML ve sunucu taraflı Java progamlarının birlikte çalışmasını sağlar. JSP sayfaları .jsp uzantısı taşır.

Managed Server

Hosting sağlayıcınızın barındırdıkları size ait sunucunun bakım ve alt yapısını üstlenmesine denir. Hosting sağlayıcınız sizinle birlikte çalışarak sunucunuzda istediğiniz konfigurasyonun düzenli ve verimli olarak çalışmasını sağlar.

MySQL

MySQL çok hızlı ve sağlam bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir (RDBMS). Bir veritabanı, her tür veriyi saklamayı,aramayı,ayırmayı ve elde etmeyi sağlar. MySQL sunucusu, verilerinize erişimi kontrol ederken çok sayıda kullanıcının aynı anda üzerinde çalışmasını ve hızlı erişimini sağlar. Ayrıca aynı anda sadece yetkili kullanıcıların erişim sahibi olmalarını güvence altına alır.

PHP ile birleştiğinde üyelik sistemlerinden tutun arama motorlarına, binlerce öğrencinin notlarının webte tutulmasına kadar bir çok projeyi gerçekleştirebilmenize olanak tanır.

Çoğu Unix tabanlı hosting planı MySQL desteği vermektedir.

MS Access Database

Microsoft'un göreceli olarak küçük ve az miktardaki veriyi saklamak için MS Office paketinde sunduğu veritabanı uygulamasıdır. Genellikle ASP programlama dilinde verileri saklamak için kullanılan veritabanı türüdür.

MS SQL Server

Microsoft'un yüksek işlem kapasiteli veritabanı sunucusudur. Büyük miktardaki verileri çok hızlı şekilde derleyen, yüksek ziyaretçi potansiyeli olan siteler için uygun bir sunucu çözümdür.

NameServer

Alan adlarını IP adreslerine çeviren birime verilen addır.

Network

Birden fazla bilgisayarın birbirine bağlanarak, sistem kaynaklarını birlikte kullandıkları bigisayar ağıdır. Birden fazla network bir araya geldiğinde ise buna Internet denir.

NT

Windows NT Microsoft'un geliştirdiği 32-bit'lik işletim sistemidir. Bu işletim sistime sahip sunucular MS Access, MS SQL 7.0 ve FrontPage gibi Microsoft ürünlerinin sunucuda çalışmasına olanak tanır.

ODBC

ODBC (Open Database Connectivity), birden fazla veritabanı formatını destekleyen (örnek: Access, dBase, DB2, Excel vs.), ve bu veritabanlarına web sayfanızdan ulaşmanızı sağlayan bir standarttır.

PHP

PHP, kaynak kodu açık, sunucu tabanlı bir programlama dilidir. İnteratkif ve statik olmayan, bir veritabanına bağlanabilen web siteleri programlamak için kullanılır. PHP kodları HTML içine gömülerek çalışabilir. PHP sayfaları .php veya .php3 uzantısını taşır. Bu programlama dili C ve Java'yla benzerlik gösterir.

PERL

Açık kodlu, sintax bakımından C programlama diline benzeyen bir programlama dilidir. Çoğunlukla CGI scritplerinin programlamasında kullanılır.

Reseller

Reseller, web hosting hizmeti sağlayan ama kendi data centerı olmayan firmalara verilen addır. Genellikle diğer büyük firmaların datacenterlarını kullanarak web hosting hizmeti sağlarlar. Data center veya sunucu kendilerinin olmamasına rağmen, sunucuya erişim yetkileri çok yüksektir.

Shell account

Unix sunucularda bulunan, web hosting hizmeti alan müşterinin web sayfası içeriğini Telnet üzerinden değiştirebilmesine yarayan özelliktir.

SSL

SSL (Secure Sockets Layer), web sayfası üzerinden gönderilen bilgileri şifreleyerek güvenli olarak transferini sağlar. Genellikle e-ticaret veya online satış yapan sitelerde kredi kartıyla ödeme işlemleri sırasında, kredi kartı bilgilerinin güvenliği için kullanılır.

Static IP

Static, yani değişmeyen IP web sitenizine ait sabit kalan bir IP adresidir. Bu adres, alan adınız dışında web sitenize ikinci bir erişim imkanı sağlar.

Statistics

Web sayfasının günlük, aylık, tekil ve çoğul ziyaretçi istatistiklerini tutan programdır. Genellikle size sitenize hangi sayfadan ulaşıldığı, ziyaretçinin bilgisayarının konfigurasyonu gibi ek bilgiler de sunar.

Telnet

Telnet iki bilgisayarı birbirine bağlamak için kullanılır. Sizin uzaktaki bir bilgasayara bağlanarak, o bilgisayar üzerinde yetkiniz dahilinde dilediğiniz işlemi yapmanıza olanak tanır.

UNIX

Genellikle web sunucularında kullanılan bir işletim sistemidir. Veritabanları tutmak, web sayfaları yayınlamak gibi işlemler için kullanılır. IRIX (SGI), Solaris (Sun) gibi varyasyonları ve bunlardan türemiş Linux, Apple OSX gibi çeşitleri vardır.

UPS

UPS (Uninterruptible Power Supply), web sunucusunu bir elektrik kesintisinde çalışır durumda tutmak ve daha sonra güvenli bir biçimde kapatmak için kullanılan, sunucuya bir kaç dakika yetecek kadar elektrik enerjisi sağlayan aygıttır. Ani elektrik kesintilerinde veya voltaj değişikliklerinde yaşanabilecek sistem sorunlarını ve veri kaybınını önlemek için kullanılır.

Virtual Hosting


Bir web sunucusunun bölümlere ayrılarak, her bölümün birbirinden bağamsız, kiralık sunucuymuşcasına çalışmasına olanak sağlayan hosting çeşitidir. Shared hostingden farkı, müşterisine sunucusu üzerinde çok daha fazla kontrol imkanı sağlamasıdır.

SATIN ALABİLECEĞİNİZ HOSTİNG PAKETLERİMİZ :

Linux Hosting

Üst seviye donanımlar ile hazırlanan hosting hizmetleri.

// SSL Sertifikası

 

blog image

SSL'in açılımı Secure Sockets Layer (güvenli giriş katmanı) dır. SSL, server ile alıcı iletişimi esnasında verilerin şifrelenerek yapılması işlemidir. En bilinen kullanımı ise, web sitesindeki veri alışverişi esnasında, server ile internet tarayıcısı arasındaki iletişimi şifrelenmesidir. SSL, standart bir algoritmadan oluşmaktadır. Güvenli veri iletişimi için birçok web sitesi SSL teknolojisini kullanmaktadır. SSL işleminin çalışması için server tarafında bir anahtar ve alıcı tarafında çalışacak bir sertifika olması gerekmektedir.

SSL Sertifikası Çeşitleri Nelerdir? SSL kelimesi İngilizce bir kelime olduğu gibi çeşitleri de kimi zaman insanların kafalarını karıştırmaktadır. Bu sebeple satın alırken SSL ürününün hangi sınıfa girdiğine iyice dikkat etmeli ve ona uygun şekilde satın alınması gerekmektedir.

Standart SSL Nedir? (Domain Doğrulamalı) Standart SSL sertifikası, 2048 bit şifreleme sağlayan içeriğinden de anlaşılacağı gibi sadece alan adını kapsayan, standart düzeyde SSL sertifikasıdır. Standart SSL sertifikası, genelde bir ağ üzerinde yer alan veri trafiğinin güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Adından da anlaşılabileceği gibi bu SSL sertifikası alınırken herhangi bir belgeye ihtiyaç duyulmaz.

SSL Özellikleri Nelerdir.

  • Mesajların şifrelenmesi ve deşifre edilmesindeki güvenlik ve gizliliği sağlar.
  • Mesajı gönderenin ve mesajı alanın doğru yerler olduğunu garanti eder.
  • İletilen dokümanların tarih ve zamanını doğrular.
  • Doküman arşivi oluşturulmasını kolaylaştırır.

 

SSL Güvenlik Sertifikası Hizmeti Almak İçin TIKLAYINIZ

// Google Adwords

 

Google Adwords Nedir.

Google’ a reklam vermenin en kolay ve en hızlı yolu Google Adwords’ ten geçiyor. Daha önce Google’ ın bir başka servisi olan Adsense’ i açıklamıştık. Bu yazımızda da Google Adwords nedir sorusuna cevap arıyoruz. Google Adwords de aslında bu işin başka bir kanadını oluşturuyor. İnternet ortamında her geçen gün e-ticaret sistemlerinin, alışveriş sitelerinin, her türlü bilgiye erişim için kullanılan doküman sitelerinin ve etkileşimli web sitelerinin sayılarının artması ile kullanıcılar zamanlarının çoğunu internet ortamında geçirir oldu. İşte bu nedenle internet üzerinde verilen reklamların, TV reklamlarından daha etkili olduğunun düşünülmesi hiç de şaşırtıcı değil. İşte buradan yola çıkarak gelin birlikte Google Adwords’ ü tanımaya çalışalım.

Adwords Nasıl Çalışır?

AdWords’ün nasıl çalıştığını anlamak ve reklam bütçenizden en iyi şekilde yararlanmak için anahtar kelimeler, yerleşimler, Reklam Sıralaması, teklifler ve Kalite Puanı gibi bazı yapı taşları hakkında daha fazla bilgi edinmeniz önemlidir.

Seçilen kelimeler ve kelime öbekleri aratılan anahtar kelimelerle özdeşleştiği zaman reklamlarınızın görünme olasılığı artacaktır. Eğer siz orijinal yedek parça satıyorsanız, anahtar kelime olarak kampanyanızda ‘orijinal yedek parça’ ifadesini kullanabilirsiniz. Ziyaretçiler Google’a orijinal yedek parça yada benzer bir terim yazdığında, arama sonuçlarının yanında reklamlarınız görünebilir. Ayrıca orijinal yedek parça satışı yapan Google’la alakalı tüm kanallar ve web sitelerinde reklamlarınız görünebilir.

AdWords Reklamlarını Kimler Vermeli?

Google AdWords reklamlarını marka bilinirliğini, satışlarını ve işletmesini büyütmek isteyen herkes vermelidir? Eğer henüz Google AdWords reklamı vermediyseniz bilmelisiniz ki rakiplerinize mevcut veya potansiyel müşterilerinizi kaptırmaktasınız.

Google AdWords Reklamcılığı Fiyatı Ne Kadar?

AdWords reklamları ile reklam verenler sadece tıklama başına ödeme gerçekleştirmektedir. Tıklama başına maliyetler diğer reklam verenler arasında anlık olarak açık arttırmaya tabi tutulur ve tıklama başına en yüksek teklifi verenden başlayarak reklamlar sıralanır.

AdWords platformu üzerinden reklam verebilmek için minimum 14 TL’lik bir bütçeye sahip olmanız gerekmektedir. Sattığınız ürün ya da hizmet ile alakalı olarak belirlediğiniz anahtar kelimelerin rekabet düzeyine göre TBM tıklama başına maliyetleriniz değişmektedir. Bu yüzden hiç kimse için standart bir TBM fiyatı bulunmamaktadır. Firmaların aylık Google AdWords bütçeleri hedeflerine göre 100 TL’de olabilir 1.000.000 TL’de olabilir. Bütçenizi net olarak belirleyebilmeniz için ilk önce bir deneme bütçesi belirlemek en sağlıklı seçenektir. Deneme bütçesinden elde edilecek veriler ile gerçek bütçenizi belirlemeniz çok daha kolay olacaktır.

Üstünlükleri nelerdir?

Google Adwords'un üstünlükleri nelerdir ? 
Adwords reklamlarını diğer mecralardan ayıran en üstün özellikler şunlardır.

  • Tam sattığınız ürünleri arayan müşterilere ulaştırır.
  • Sadece reklamınıza ilgi duyan ve sitenizi ziyaret edenlere ücret ödersiniz.
  • Küçük reklam bütçeleri ile de reklam verebilirsiniz.

Googl Adwords Hizmeti Almak İçin TIKLAYINIZ

// Google Seo

 

SEO Nedir?

SEO, Web sitelerinin arama motorlarında daha iyi performans göstermesi için yapılan çalışmaların tümüne verilen isimdir.

SEO aynı zamanda Arama Motoru Optimizasyonu’nun İngilizce karşılığı olan Search Engine Optimization (SEO) kelimelerinin kısaltılmış biçimidir.

Web sitenizin arama motoru sonuç sayfasında (SERP) daha iyi sıralamalar elde etmesi için sürekli geliştirmeler yapma sürecidir. SEO sayesinde web sitenizin performansını artırabilir daha fazla ziyaretçiye ulaşabilirsiniz.

Daha Detaylı Anlatırsan Google Seo

Günümüz şartlarında ürün veya hizmet satıyorsanız bir dükkanınızın veya bir ofisinizin olması katiyen yeterli değil.  Artık internet mecrasında iyi bir yerde değilseniz rakiplerinizle rekabet etmeniz çok zor. Bir web sitenizin olması sosyal medya hesaplarınızın olması şart ama artık bu da yeterli değil.  2018 yaşadığımız zamanlarda mahalle arasındaki bakalım bir de berberim bile sosyal medya hesapları var ve bir internet sitesi var yani artık herkes rakip durumunda. Peki durum böyleyken rakiplerinizin önüne nasıl geçeceksiniz ve pazardan daha fazla nasıl pay alacaksınız?

Bunun Birçok değişik yolu var. Bunlardan birisi Google AdWords yani ücretli reklamlar. Google’a belli paraları ödediğinizde web sitenizi Dilediğiniz anahtar kelimelerde sayfa başında göstererek sizin müşteri almanızı sağlayabilir. Yine sosyal medya hesaplarının değişik yöntemlerle öne çıkarılması reklamını yapılması mümkün. Bir diğer seçenek ise Seo. Seo yani Search Engine optimizasyon, Arama motoru mühendisliği. Son yıllarda oldukça popüler olan bu meslek grubu web sayfanızı organik aramalarda anahtar kelimelerinizde ana sayfaya taşıma yöntemi ne deniyor.

Örnekle açıklayacak olursak Şanlıurfa’da Çilingir hizmeti veriyorsanız ve bir web sayfanız varsa Şanlıurfa Anahtarcı, Şanlıurfa Çilingir ve bunun gibi kelimelerde web sitenizin ana sayfaya getirilmesi olayına seo deniyor. Buda Seo yöntemleri ise genel olarak belli olmakla birlikte web sayfanızın sev işlerini yapan seo uzmanın tarzına bakış açısına göre değişiklik gösterebilir.  Google gizlilik gereği bu yöntemleri açıklanmıyor, Seo uzmanları web sitesine Google’ın seveceği hale getirerek bir anlamda tecrübelerine test ederek belli yöntemler kullanıyor ve internet sitenizi Google’da ana sayfaya taşıyor. Bir web siteniz varsa ve bu web sitesinden satış yapmak istiyorsanız seo uzun vadede Oldukça karlı bir yöntemdir. Ama şayet uzmanlığı seçerken oldukça dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Seo uzmanı seçerken özellikle daha önce yaptığı işlerin referanslarını görmeyi ihmal etmeyin yoksa bu sektörde kendini Seni uzman olarak tanıtan ama işe çok hakim olmayan ve dahası Kötü niyetli kişilere paranızı kaptırabilirsiniz.

Google Adwords Hizmeti Almak İçin TIKLAYINIZ